Kategorie
Praca

Odezwa

Czasem mam ochotę wysłać odezwę do środowiska, więc zrobię to teraz:

Jak się koledzy/koleżanki wtryniają komuś do zaczętego leczenia kanałowego (z jakiegokolwiek powodu, np. po wizycie boli że ojej i pacjent ratuje się na pogotowiu stomatologicznym, do czego ma przecież pełne prawo) bądź coś zaczynają, a pacjent mówi, że dokończy toto u swojego dentysty, to w sumie miłym gestem byłoby napisanie na karteczce, jak się wtryniło/co się zrobiło. Lekarzowi prowadzącemu by to pomogło.

A przynajmniej mi.

Nie mówię, że wara ruszać zęby leczone regularnie przez kogoś innego, bo nie w tym rzecz. Ale takie minimum informacji? Bo pac nie wie, jak mu grzebano w zębie, co mu założono. Czasem powie, że ząb zatruty, a to np. tylko opatrunek leczniczy i wystarczy plombę założyć. A tak takie krótkie notki, np. „z. 12 – Metronidazol”, albo „z. 36: ZnOE” i byłoby jasne. Trzy słówka i już lepiej wiadomo, co dalej.

Owszem, info dla pacjenta i wpis w karcie, że takie info się wydało to zawsze kilka sekund dłużej, które trzeba poświęcić; nie ma też gwarancji, że pacjent karteczkę zachowa, że jej nie zgubi.

Jeśli pacjent leczy się w tej samej przychodni, w której (przynajmniej u nas tak jest) wszyscy lekarze mają dostęp do całej dokumentacji, więc nawet, jeśli pacjent zmienia lekarza, to w zależności od sumienności prowadzenia karty wszystko jest mniej-więcej jasne i karteczek pisać nie trzeba. Jest to odezwa głównie do lekarzy w pogotowiach stomatologicznych. Więc jeśli ktoś z Czytelników takowego zna, to proszę przekazać i ewentualnie rozważyć. 🙂

5 odpowiedzi na “Odezwa”

Mam pytanie…apropo wizyt u przypadkowych stomatologow-co w sytuacji gdy leze dlugo w szpitalu i w trakcie pobytu wypada mi plomba a w budynku nie ma gabinetu stomatologicznego?

Szczerze powiedziawszy, to nie mam pojęcia, biorąc też pod uwagę, że za usługi dentystyczne pozaszpitalne w czasie hospitalizacji NFZ chyba nawet nie chce zapłacić. Myślę, że warto się w takiej sytuacji popytać pielęgniarek albo lekarzy, jak to widzą.

Ok, ale pozostawienie zeba bez plomby-dosc sporej i to jeszcze u ciezarnej raczej nie jest wskazane bo oprocz problemow z jedzeniem i piciem jest to tez ryzyko infekcji w organizmie, prawda?

Zdecydowanie tak, więc warto porozmawiać o tym z lekarzem, w razie wątpliwości pomarudzić o dolegliwościach. Czasem mam wrażenie, że zęby są traktowane jako kompletnie odizolowana i niepotrzebna część człowieka, ale ich stan może jak najbardziej mieć wpływ na ogólny stan zdrowia – w wypadku kobiet ciężarnych nie tylko samej matki, ale i dziecka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *