Kącik czytelniczy

Przeczytane w 2020 roku:

  1. Tom Phillips „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” – historycznie o błędach ludzkości. Pamiętam, że czytało się fajnie. Ale żeby napisać więcej, o czym ta książka jest… To już gorzej 🙂
  2. Hans Rosling „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” – tytuł bardzo dużo mówi o tej książce, którą już dawno temu polecała Janina Daily, a która teraz chyba dość mocno zyskuje na popularności. W czasach epidemii Covid-19 jest potrzebne pozytywne spojrzenie na świat, w którym żyje się coraz lepiej, więcej dzieci jest szczepionych i mniej ludzi żyje w biedzie niż nam się wydaje. Chociaż silnie oparta na statystyce, nie ma tu nic o modelach czy innych tego typu ciężkostrawnych rzeczach, czyta się ją bardzo lekko.
  3. kpt. Dariusz Kulik „Turbulencja” – książka autora kanału na YT o tej samej nazwie; ogólnie o tym, jak działa pasażerski transport lotniczy (o towarowym też jest odrobinę), czyli życie lotniska, procedury, co robią piloci, jak nie muszą za dużo myśleć, w jakim stopniu lot odbywa się na autopilocie, jak również o tym, że można zostać pilotem samolotu pasażerskiego dobrze po trzydziestce :). Całkiem fajnie się czytało.
  4. Janina Bąk „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla” – KUP JĄ, czyli książka polskiej bogini statystyki ;). Bardzo lekko o tym, jak statystyka działa. Pluszowo i czekoladowo. Polecam.
  5. Jennifer Wright „Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” – książka wydana w Polsce w momencie, kiedy na świecie już szalał Covid-19, ale w Polsce jeszcze nie stwierdzono żadnego przypadku. Ogólnie tytuł mówi bardzo dużo: epidemie w mniej lub bardziej dawnych czasach i co je powstrzymało (bądź nie). W kilku przypadkach – spoiler alert – były to, szokująco, szczepionki! Jak na taką tematykę bardzo lekko i fajnie się czytało.
  6. Tom Phillips „Prawda. Krótka historia o wciskaniu kitu” – podobnie jak w przypadku „Ludzi”, czytało się bardzo fajnie o historycznych przypadkach mniejszych lub większych oszustw i fake news.

Katalog książek przeczytanych od początku pisania Kącika.

2 odpowiedzi na “Kącik czytelniczy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *