Kategorie
Osobiste Praca

Nie przeszkadza?

Czasem mam ochotę zapytać niektórych moich pacjentów, czy im naprawdę nie przeszkadza ta wielka czarna dziura, jaką sobie wyhodowali w przednich zębach. Zwłaszcza nastolatków przed studniówkami/balami gimnazjalistów itp. Strach przed dentystą czy nie, ale naprawdę lepiej narazić się na drwiny kolegów (chyba najlepszy argument) niż pozbyć się tego wątpliwego ozdobnika? W XXI wieku, dobie znieczuleń i świetnych materiałów do wypełnień estetycznych?

Najlepsze są takie dziury u wypacykowanych na paszczy dziuń. Też się zdarza.

Albo czy nie czują, że od wczorajszego obiadu mają strzępki kurczaka między zębami. Wygrzebuję to potem zgłębnikiem i żartuję o zapasach na zimę.

Mnie osobiście żarcie między zębami wkurza niemożebnie, a mam ze dwie przestrzenie międzyzębowe, które gromadzą mięsko na potęgę. Znaczy gromadziłyby, gdyby nie nitka dentystyczna. Przy jednej przestrzeni jest wypełnienie do wymiany, przy drugiej też, ale ząb do zrobienia jest jakieś 21 lat po leczeniu kanałowym (właśnie poczułam się staro) i trochę strach go ruszać. Nastawiam się na wkład k-k i koronę.

A co do przednich zębów, fiksacja na temat moich sporawych górnych siekaczy kazałaby mi biegać do dentysty na pierwsze podejrzenie, że coś się z nimi dzieje. W rezultacie u mnie jedyne zęby nietknięte do tej pory próchnicą to właśnie fronty, od trójki do trójki (jakaś czwórka też się znajdzie). Pozostałe połatane, ale trzymają się kupy.

Czasem mam wrażenie, że zęby są traktowane jako nie do końca udany dodatek do reszty ciała. Się wyrwie i zrobi protezę. Mleczaki nie mają korzeni i i tak wypadną, a synek lat 6 nie chce myć zębów, no co mamusia zrobi? Krówa, zmusi. Ręce myje, buzię myje, tyłek po siku i kupie wyciera, to niech myje też zęby, to podstawowy element codziennej higieny. Mamusia na bilanse dziecko zaciągnie, czasem nawet zaszczepi, to niech zaprowadzi raz na pół roku do dentysty. Mamy wolny rynek i internet, jeden dentysta nie będzie odpowiadał, to się znajdzie innego.

* * *

Z innych wieści, Mrówka nadal jest jedynaczką. Myślę o wzięciu drugiego kota, ale a) zabieram się za to jak pies do jeża, b) dobrze by było, żebym wzięła drugiego sierściucha w momencie, w którym spędzę chociaż kilka dni w domu, a tego się chyba do listopada nie uświadczy, bo wszelkie moje długie weekendy i urlopy są związane z wyjazdami, c) zaczęłam się zastanawiać, czy w ogóle jakaś certyfikowana w międzynarodowych stowarzyszeniach hodowla sprzeda mi kota syberyjskiego do mojego 43-metrowego mieszkania bez możliwości wybiegu. Dlaczego syberyjskiego? Bo są puchate i nie uczulają, ale podobno bywają wysokogórskie, a ja wolałabym kota przypodłogowego. Zaczęłam myśleć, że może pal licho alergię, pomęczę się kolejne kilkanaście lat, a może wziąć w takim razie wymarzonego ragdolla? Z drugiej strony, kotów normalnie uczulających jest na pęczki w schroniskach i to za darmo, nie za 1500-2000 zł.

Excuses, excuses.

Także ten. Do drugiego kota jeszcze daleko.

5 odpowiedzi na “Nie przeszkadza?”

No proszę, a myślałam, że tylko w weterynarii takie kwiatki, że się trzeba zmagać z ludzką ignorancją. No nie powiem, dobrze wiedzieć, że ludzie nawet własne zdrowie mają głęboko w poważaniu.
A jakbyś się zdecydowała na kota ze schronu, to na niektóre nawet lepiej wpływa ograniczona obecność właściciela w pierwszych dniach/tygodniach pobytu w nowym domu. Ale koty to kosmici – nie ma reguły.

Wiele zależy od wychowania i wartości jakie wyniosło się z domu – jeżeli panował kult diagnostycznych wizyt u dentysty i skutecznie oswajało się dziecko z myślą, że to konieczność i wymaga regularnych odwiedzin to nie będzie problemu. Gorzej kiedy dorosły sam obsesyjnie unika takich wizyt, co przekłada się na nieuzasadnione lęki dzieci

Niby teraz jest powszechny dostęp do specjalistów, ale w ludziach jest jeszcze strach. Nie chcą zrozumieć, że po pierwsze – wizyty u dentysty nie są już tak przerażające jak były kiedyś, bo wszystko idzie do przodu, a po drugie – to jest dla ich dobra, a nie za karę. 😉 Pozdrawiam serdecznie.

Niestety cały czas w społeczeństwie krąży jeszcze wiele stomatologicznych mitów, czy to dotyczących higieny jamy ustnej czy już samego leczenia. My również staramy się uświadamiać naszych klientów jak ważne jest odpowiednie dbanie o zęby oraz jakich artykułów do higieny jamy ustnej przy tym używać. Mamy nadzieję, że z czasem wiedza pacjentów będzie coraz większa, a regularne wizyty u stomatologa staną się standardem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.