Kącik czytelniczy

Czyta się:

Andrzej Pilipiuk „Wampir z KC”

Przeczytane w 2018 roku:

 1. Jon Krakauer „Wszystko za Everest” – 10 maja 1996 kilka wypraw na szczyt Everestu zostaje zaskoczonych przez burzę. W drodze na dół ginie 12 osób. Uczestniczący w jednej z wypraw, ocalały dziennikarz opisuje, co mogło doprowadzić do tragedii, reakcję ocalałych uczestników.
 2. Joshua Levine „Dunkierka” – po lekturze (parokrotnie niemal przerwanej na dłużej) stwierdzam, że książki historyczne składające się w 1/3 z opisów manewrów wojskowych i 1/4 z zachwytów nad Chrisem Nolanem to jednak nie to, co mi się dobrze czyta.
 3. John Ronald Reuel Tolkien „Władca pierścieni” – epicka powieść fantasy, stanowiąca klasykę gatunku. Świat dopracowany w najmniejszych szczegółach, opisany jak powieść historyczna. Czytanie powtórzone. Proszę mnie nie zabić, ale tak szczerze powiedziawszy, to męczyłam tę książkę trzy miesiące. I wolę filmy.
 4. Caitlin Doughty „Smoke gets in your eyes and other lessons from the crematorium” – nie pamiętam już, jak trafiłam na kanał na YT „Ask a mortician„. Śmierć własna i moich bliskich to dla mnie jedna z najbardziej przerażających kwestii życia, a Caitlin Doughty – obdarzona ogromnym poczuciem humoru, a jednocześnie odnosząca się z wielkim szacunkiem dla wszystkich aspektów śmierci – próbuje jakoś przybliżyć temat śmierci i tego, co się dzieje później, i złagodzić lęki. Jej kanał jest świetny, chociaż zazwyczaj nie nadaje się do oglądania ciurkiem albo podczas jedzenia. Książka jest do niego bardzo podobna.
 5. Piotr Tomza, Dominik Szczepański „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” – dwóch dziennikarzy towarzyszy polskim wyprawom próbującym zdobyć Nanga Parbat zimą 2016 roku. Jedną z postaci jest Tomasz Mackiewicz, który po przynajmniej sześciu sezonach spędzonych pod Nangą, dwa lata później zdobywa dla siebie szczyt – i już na nim zostaje na zawsze. Ciekawie się to czytało właśnie w tym kontekście.
 6. Remigiusz Mróz „Kasacja” – książka do przeczytania na spokojnie w 3-4 dni, jeśli się jej nie męczy 3 miesiące. Złapał mnie kryzys czytelniczy, na który ten całkiem sprawnie napisany, pełen zwrotów akcji kryminał raczej nie zasługiwał. Pierwsza styczność z Chyłką i Zordonem, jeszcze nie przesycona wykładami, stanowi dobry wstęp do serii.
 7. Mary Beth Keane „Gorączka” – fabularyzowana opowieść o Mary Mallon, imigrantce z Irlandii, która jako zdrowa nosicielka pałeczek tyfusu, pracując na przełomie XIX i XX wieku w nowojorskich domach nieświadomie powodowała epidemie. Ciekawa historia i fajnie się czytało.
 8. Katarzyna Nosowska „A ja żem jej powiedziała” – wygląda to jak zbiór felietonów na temat przyjaźni, zdrowia psychicznego, trochę nałogów… Do szybkiego przeczytania, bez większych kontrowersji.
 9. Paweł Reszka „Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy” – o pracy na SORze i w karetkach. Z perspektywy ratowników i lekarzy, chociaż pisane przez reportera spoza środowiska. Świetna, szybka lektura.
 10. Jerzy A. Wlazło „Chłopak z Katynia” – wbrew tytułowi o Katyniu jest tu bardzo mało. Jest za to o chłopaku: Henryku Troszczyńskim, mieszkańcu warszawskiej Woli, jednym z pierwszych osób, które odkryły ślady zbrodni katyńskiej, żołnierzu AK, uczestniku Powstania Warszawskiego… Przejmująca historia o przetrwaniu, stracie i też często niebywałym szczęściu.
 11. PigOut „Świnia ryje w sieci”. Książka blogera. Chciałoby się obawiać rad „jak żyć”, ale to całe szczęście po prostu komentarz do polskiej, głównie sieciowej rzeczywistości. Bez seksizmu i większych kontrowersji, za to z anglicyzmami. Zdecydowanie lepsze od „Pokolenia IKEA”.

Serie książkowe Patricka O’Briana (3/13), Terry’ego Goodkinda (3/18) i Andrzeja Sapkowskiego (7/8)

Katalog książek przeczytanych od początku pisania Kącika.

Do przeczytania, kolejność alfabetyczna wg nazwisk autorów (co nie oznacza, że to będzie kolejność czytania):

 1. Terry Goodkind – seria „Sword of truth”
 2. Tom Hanks „Kolekcja nietypowych zdarzeń”
 3. Remigiusz Mróz „Ekspozycja”
 4. Jo Nesbø – „Człowiek nietoperz”
 5. Patrick O’Brian – seria Aubrey/Maturin.
 6. Andrzej Sapkowski „Sezon burz”
 7. Henryk Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski”
 8. Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz „Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy”

Być może:

 1. Margaret Atwood „Opowieść Podręcznej”
 2. Jessie Burton „Miniaturzystka” – już raz podchodziłam do tej książki, ale jakoś nie udało się dotrzeć do końca.
 3. Martin Caparrós „Głód”
 4. Lee Child „Poziom śmierci”
 5. Andrzej Chwalba „Samobójstwo Europy”. O I Wojnie Światowej. Zakup książki zainspirowany wpisem Kasiek M. na jej blogu, chociaż, niestety, przekonuję się, że nasze gusta dość poważnie się rozmijają.
 6. Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo”. Klasyk. Wypadałoby zaliczyć.
 7. Umberto Eco „Wahadło Foucaulta”
 8. Jaroslaw Hašek „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej” – mój tata uwielbia tę książkę i zna ją praktycznie na pamięć. Planowana była jako lektura na wakacje w Pradze. No cóż, nie wyszło…
 9. Andrew Hodges „Alan Turing: Enigma”. Trochę na fali filmu, który powstał na podstawie tej książki.
 10. Cezary Łazarewicz „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”
 11. George R.R. Martin „Pieśń lodu i ognia. Gra o tron”
 12. John Ronald Reuel Tolkien „Listy”
 13. Carlos Ruiz Zafon „Cień wiatru”. Niegdyś zaczęte i niedokończone.

{ Skomentuj }

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pingback & Trackback

 1. Podsumowanie Kącika Czytelniczego 2014 | The K-files - Pingback on 2015/01/10/ 21:58