Wieczory kawalerskie niebezpieczne dla zębów

Nie wiem, co panowie robią na wieczorach kawalerskich, że tak im się sypią przednie zęby. Najpierw przyszedł jeden pan z odkruszonymi fragmentami obu górnych jedynek. Wyglądało to tak, jakby przydzwonił tymi zębami w coś (zresztą nie był to pierwszy raz). Twierdził, że nie pamięta zdarzenia.

Potem przyszedł drugi pan, któremu spadła korona z wkładu koronowo-korzeniowego. Korona przepadła. Wykombinowałyśmy prowizorkę, „bo jutro wesele”.

Z innej beczki, była też pani w pierwszym trymestrze ciąży z in vitro (generalnie chuchanie i dmuchanie, przeciwwskazań do leczenia zachowawczego zębów nie ma, ale z usuwaniem już się zastanowiłam). W ustach „gruz”, boli, kilka zębów do usunięcia, spróchniałe korzenie i duże ubytki. Kto ją dopuścił do zabiegu z takim uzębieniem, nie mam pojęcia, bo ta tragedia w ustach się nie stała w ciągu tych kilkunastu tygodni od „zajścia”. Generalnie stan zębów ma wpływ na szanse donoszenia ciąży. Znaczy gruz w ustach te szanse zmniejsza.

Tak w ogóle to zostałam, że tak powiem, poproszona o notki „higieniczne”, czyli instruktaże higieny jamy ustnej, plus konsekwencje nieuprawiania owej higieny. Ta kobieta w ciąży wisi mi na głowie na tyle, że chcę to zrobić porządnie, łącznie z linkami do artykułów o wynikach badań związków stanu zębów ze zdrowiem ogólnym. Czytałam gdzieś, że choroba przyzębia w ciąży może być przyczyną mniejszej wagi urodzeniowej dziecka – i właśnie do artykułów tego rodzaju chciałabym wklejać linki. Najlepiej po polsku, więc jeśli ktoś z branży na coś takiego trafi, bardzo proszę dać mi znać na FB. :)

{ Skomentuj }

 1. Avatar dont_give_up

  Super pomysl z tymi notkami, czekam i pozdrawiam :))

 2. Avatar Dental Studio

  Takie notki to dobry pomysł. Ale taką edukację to trzeba prowadzić od początku, bo później zaczną się problemy.

 3. Avatar CzytelnikKrK

  Myślę, że większość dentystów mogłaby na podstawie swoich pacjentów napisać niejedną ciekawą książkę. Coś z pogranicza kryminału, a komedii. ;) Pozdrawiam

 4. Avatar ola

  dzień dobry, mogę prosić o Pani maila, mam ogromną prośbę o podpowiedź w sprawie leczenia. Będę bardzo wdzięczna, niestety z bloga nie mogę adresu wziąć

 5. Avatar Michal

  Notatki z pewnością się przydadzą. O zęby trzeba dbać cały czas, a nie jak zaczną boleć.

  Pozdrawiam

 6. Avatar Łukasz

  Z doświadczenia wiem, że dentyści mogą napisać wiele ciekawych scenariuszy o historiach swoich pacjentów. Tak to przeważnie jest, że jeśli ktoś się pojawia to coś musiało się stać (o ile to nie profilaktyczny bądź rutynowy zabieg). Z solidnej połowy z tych przypadków nawet pacjenci się śmieją :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.